2011-09-03

Баскетот и јасПустиот како помал ептен имав мерак на кошарката... Еден од оние примери дека за да станеш добар во нешто ти треба 95% работа, 5% талент... Епа у старт одземете ги тие 5% ЈА ДА ВИ КАЖАМ... Тренирав во многу клубови, воглавном второлигаши или кујзнае кое лигаши, јамакаши... Имам играно 2 официјални утакмици, за голема жал на македонската кошарка ниедна како стартер. Имам претркано автобус, го памтам и денес со број 9, ни побегна пред нос после победената утакмица у Трговачко. И седевме мислејќи дека ќе го дочекаме наредниот, арно ама мештаните одлучија дека треба да ни ја ебат мајката у пичка од маање и сакале неќеле трчавме 2 станици и на крај дури и го чекавме за да се качиме.
Го иам натерано Чапе да рипа 10 скока кога на положуење му напраив пас од позади грб на Миро, а Чапе ми рипна јеби га на мене. Тренерот го почасти 10 скока у празно пред сите.
У четврта првпат забив у Корчагин на внатрешниот кош со одбојкарска лопта, на надворешниот ја дрвев како сакам бе брат.
Е прв клуб ја да ви кажам кај што тренирав ми беше МЗТ, моја прва љубав, први преџен мост, прв ролинг, па тоа лев двокорак, тоа заебано бе!!! Место сталаци стоеја оние Т дрвените, што го користат жените за чистење на салата. Па расчекор, па камикази, ееј убави времиња беа тоа. После сиба мајката се, можеби и ние пораснавме, може дебиливе што се на власт не им текна да инвестираат у спорт, па едно 5-6 генерации аеродромски завршивме на Високата Џанерска школа. Дел отидоа на престижниот ШТО Е БЕ БРАТ факултет, отсек Штрафцигер и сега воглавном се на терет на државата што како заробеници, што како метадонци, шо како социјала...

Ама налет ај за убави работи сепак беше муабетов, дебиливе изглеа им текна дека и у спортот имало пари, ваљда Ѕинго им кажал, па еве сеа пак нешто се инвестира во спортот и што мене искрено најмногу ме радува во моето МЗТ. Па така Младинската школа на МЗТ набрзо почнува со тренинзи и би сакал да го поставам тука распоредот:


Ме радува ептен и им посакувам на сите нови дромци кои ќе ги зачекорат своите први кошаркарски чекори во МЗТ, што поуспешни кариери. За нас останатите идеме со една песна:


KK Kosevo je bila ekipa solidna
Boro, Skeli, Cuba, Trile,
U dusu svak se zna,
Al' drmala je tom fildzan ligom
Zbog legendarnog kapitena
Gige Bosnica
Bilo je to zlatno doba
Naseg basketa
Rusi poslase u Sibir
5-6 trenera
A mi se kladili jesu'l rolinzi
Bolji kod Gige il' kod Delibasica

23-eg maja
Protiv KK "Alhosa"
Dosli da ga vide ljudi
Malo vazniji
Al' Gigo je svu noc
Sa rajom ruzio
Tog dana nije bio
Najprecizniji

I tako malo rada
A puno talenta
Malo povrede
A malo "Vechia"
Tek jednog dana
Gigo Bosnic zakuca
Na vrata zaboravljenih
Asova

Tih dana mu se u glavi
Desi neki kvar
Prica o politici,
Za nacionalnu stvar
Zavrce ture na sanku,
Kaze radi za stranku,
Procenat ispod 31
Iso je na Gazimestan

I tako malo rada
A puno talenta
Malo povrede
A malo "Vechia"
Tek osvanu Gigo tog aprila
Kraj haubice
Konacno je imo
Cijeli grad ispod sebe

Za sve dosudjene korake
Za sve sudijske nepravde
Za sve promasene zicere
Za sve sto ga nisu voljele
Za Kosevo, za Vratnik, Maltu
Za citav svijet
Gigo Bosnic puni sad
Kalibar 155

U rovu, u mraku
Karj terena "Koseva"
Izgorile su table,
Pala je konstrukcija
Al' samo jednu stvar
Bi' jos da upitam:
Bili ta prica bila drugacija
Da je usla ona trica protiv
KK "Alhosa"

I tako malo rada
A puno talenta
Malo povrede
A malo "Vechia"

2 comments:

  1. :-) Баш симпатичен текст!

    ReplyDelete
  2. Баш ти фала, уште ако не си од Аеродром ќе ми значи најмногу. Поздрав...

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...