2010-04-15

Фејсбук приказна


Ми стига покана за на event од нигде никаде на фејсбукот, не знам пак кај ме нашле кога ионака нели сум никој и ништо.

Описот на настанот беше следен:

Pocituvani,
neobicno zadovolstvo ni e da vi go prezentirame eden od nasite najnadezni mladi reziseri - Igor Hristov. Neodamna, negoviot kratok igran film "Gluvarce", se zakiti so prva nagrada na Internacionalniot Zlatna Panda SCTVF Festival vo Kina.
Po ovoj povod, vi gi prezentirame negovite kratki filmovi i videa, so muzicka podloga na nasiot resident Dj: ________ koja kje se pretstavi so indie/disco/ new wave / expect the unexpected DJ set!

Pokraj videata(ова отпосле го сменија после мојот коментар- претходно си беше Pokraj vizuelnite), ocekuvajte i drugi specijalni filmski efekti! ;)

На што јас искоментирав:

Овој делот со визуелни и филмски ефекти??? Не се филмските визуелни ефекти??

Или фотографија и видео нешто разликава треба да биде???

Баш ќе дојдам да ми објасните :)))

И одеднаш „пијам“ ваков коментар:

Breee, ama cepidlacis! :) Aj bas dojdi na zurka, pa sve kje ti stane jasno! ;)

И баш отидов до профилот на „промотерот“ на настанот што се најде повикан да ми каже дека цепидлачам и види што ќе видам:

a designer, everything that concerns visual approach... Theater, film, graphic design,drawing, paintings, comics... I'm also a Dj and a promoter... i like mixing an matching, different styles, materials, and putting them together in a new concept...

Викам дај ќе пратам меил да се доискажам да не бидам сфатен погрешно. Сепак многу титули се у питање.

Мојот меил:

Сакав ова да кажам:

Stick to what u know, first rule in the game...
Стави некој што ќе напише:
1)ок опис на настанот,
2) ќе стави некој линк до фестивалот на пример,
3)геотаг на Дамар кај се наоѓа и тн и тн...
Така ќе стигне пораката до поширока публика и ќе има добра промоција и ќе има смисла event-от... И авторот што го промовирате ќе биде соодветно прикажан.

Вака изгледа непрофесионално, аматерски... Ништо лично и злонамерно и не е цепидлачење, едноставно прифати критика особено кога е добронамерна, така се учи и се станува подобар.

No hard feelings ... Поздрав

И туку ете ми одговор:

Ne znam koj si i so sto se bavis, no definitvno ne go poznavas mojot spektar na poznavanje (овој дел ми се допадна ептен) niti pak sledis sto se slucuva niz gradov.
Ova se neoficijalni zurki, za odbrana publika(па како бе шупак како мене да поканите на вакво нешто?), tie sto sledat sto se slucuva znaat i sto e Videodrom i kaj se naogja Damar.
Prifakjam kritika, ama mislam deka malku preseriozno ja svakjas (не треба болдирање ќе сфатиш подоле зашто) promocijata na facebook.

No hard feelings ... Поздрав

Е тука веќе морав пак да пратам меил:

Uste nesto svakjas so F se pisuva :) ti kazav stick to what u know, play da f***n music. Ne se nadmudruvaj so mene i ne probuvaj da me ucis sto e marketing i promocija. Tokmu taa publika kon koja celis se ok i kul lugje i treba da imaat barem nekoja vizuelna satisfakcija koga nekoj gi kani nekade, bas zatoa sto se odbrana publika.
Dali me znae nekoj tesko, magistriram menadziranje so internet biznisi i zatoa sakav da te posovetuvam barem nesto. Ama bidejki si popoznata od mene i nemam "poznavanja za tvoite poznavanja" izvini i nema da se povtori.
PS - gledaj na vedrata strana barem opisot tvoj pottikna diskusija na wall :) ajde se gledame vo sabota

И на тоа добив туше од авторот во следниот облик:

Eden mudar covek ednas rekol "ne davaj soveti, osven ako ne se bara toa od tebe" . Jas toa go pocituvam, a ti tuka od site na facebook sam se povika da me "prosvetlis" i da mi davas soveti kako da se reklamiram na svoj privaten profil?? A-lal decko, ocigledno imas mnogu visko mislenje za sebe.
Sekako deka gledam na veselata strana na rabotite, taka da se raduvam sto kje te zapoznaam vo zivo vo Petok.
Se nadevam nema da me razocaras ;)
Pozdrav,


Епа толку за сега Вашите коментари повелете пишете ги подоле!!!

9 comments:

 1. Ау, со кого си се з'гнал да се расправаш... :-)

  ReplyDelete
 2. expect the unexpected dj set? :) wtf

  ReplyDelete
 3. sredi go fontot na komentarite da bide so svetla boja ... ne se cita nisto vaka ... pozz :)

  ReplyDelete
 4. Brate mnogu tupenje za dzabe... Ednostavno barem prifati pozitivna kritika, sueti ccccc...

  ReplyDelete
 5. sho ubavo INFO ima ''PROMOTEROV''

  ReplyDelete
 6. sredi go fontot na komentarite da bide so svetla boja ... ne se cita nisto vaka ... pozz :)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...