2010-11-05

Летечки Пекинезери


Со уште поголем мерак од нивниот ве молам да ја прочитате оваа покана:

Ептен ни е мерак да Ве известиме дека во сабота, 6-ти ноември, Летечки Пекинезери ќе настапат во кабарето МЦМ. Свирката ќе почне во 23 часот а на репертоарот ќе се најдат петнаесетина авторски теми на бендот, кои наскоро ќе бидат спакувани во првата плоча на сега 5-члениот состав.

Еден куп музика за "Летечкиот џез со Летечки Пекинезери квинтет" е веќе снимена во студиото Мечкаров од Ален Хаџи Стефанов и во моментов се "крчка во кујната" на мајстор Ален.

Инаку разлетани по европските центри како Штип, Грац, Велес, Скопје и Битола, Пекинезерите немаат настапено поприлично долго време, па ако сте загреани за неколкучасовна летечка сесија, бујрум во МЦМ во сабота, затоа што кој ги знае кога повторно сите заедно ќе се зберат во Скопје.

Пекинезерите претпочитаат нивната музика да зборува за себе а сè што во меѓувреме треба да знаете е дека момциве му дадоа шанса на џезот и пред да се свестат, музиката ги изигра и стана нивниот храм, другар, љубовница и учителка.

Кога сфатија дека направиле зделка со самата слобода, Летечките Пекинезери беа ослободени.

Тие не сакаат нивната музика да звучи како збркан восочен музеј, всушност, Летечките Пекинезери не размислуваат за својот звук. Идеите непредвидливо ферментираат, добиваат форма и завршуваат на петолиние. По конструкцијата следи искрена и дрска интерпретација во која може да се намириса детската палавост на бендот.

Внимавајте, сешто може да се случи кога пекинезерот ќе полета.

Летечки Пекинезери квинтет се: Бојан Петков на гитара, Иво Солдатовиќ на кларинет, контрабасот е на Кирил Туфекчиевски, на тапани е Славчо Коцев а за тенор саксофонот е задолжен Петар Христов.

Летечки поздрав од Летечки Пекинезери


П.С.

Прикачената илустрација е дело на 5-годишниот Бојан Петков - Шамба, кој пред 20 години имаше визија за "Летечкиот џез со Летечки Пекинезери квинтет" :)

Па се гледаме таму во Сабота, останува уште да дознаам каде беше МЦМ, се друго е конечно на свое место.


3 comments:

  1. Ne znam brat, ima i Severina taa vecer. Ja izglea na toa ke idam :)

    ReplyDelete
  2. Јас разбрав дека до 11 ќе и завршел концертот, пошто морала да иде да ги гледа Пекинезери. Така да улетај секако и ти

    ReplyDelete
  3. This comment has been removed by a blog administrator.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...